Nvnyek kincsei
A nvnyek eleinte az ember szmra kizrlag tpllkul szolgltak, de ksbb a tapasztalatok hatsra gygyszerknt is kezdtk alkalmazni ket.
Ma mr csak a termszeti npek, a civilizcitl elzrt terletek laki lnek a hagyomnyos mdon (kizrlag) ezzel a gygytsi lehetsggel, de a modern kor embere is kezdi jra felfedezni a termszetes patikaszerekben rejl kincseket.
rdekes, hogy a vadon l llatok sztnsen megriztk azt a tudst, amivel gygytani tudjk magukat a termszet knlta gygyszertrbl. A nvnyek znek, ltvnynak megtapasztalsa utn azok tpll, mrgez, gygyt hatst is rdemes figyelemmel ksrni, hiszen ezek alapjn tudjuk trendnket egszsgnk szolglatba lltani.
A tudomny fejldsnek ksznheten az emprikus alap gygyhats szerekbl a nvnyek, gygynvnyek orvosilag is igazoltan hatkony anyagokk vltak, amelyeket a megelzsben s a gygytsban is alkalmaznak.
Klinikailag bizonytott, hogy egyes nvnyi tpllkokkal meg lehet elzni az relmeszesedst, de msodlagosan a magas vrnyomst, az infarktust, valamint a rkot is. rdemes teht megismerni a nvnyek rejtett tulajdonsgait, amelyek nemcsak gasztronmiai lmnyben, hanem egszsgvd szerepknl fogva gygyhatsban is rszesthetik a fogyasztt.
Sznben az ereje
A zldsgek-gymlcsk, egyb lelmi anyagok szne nemcsak az tvgyunkra hat, hanem az ezeket a szneket biztost termszetes vegyletek szervezetnk igen sok funkcijra is hatst gyakorolnak. A kutatk ezeket a nvnyi sszetevket, a "fitokemiklikat" az egszsg megrzsben s bizonyos betegsgek megelzsben is hasznosnak talltk.
rdemes teht a szivrvnyt lehozni a tnyrunkba, s kihasznlni a sznek gygyt erejt. me nhny sznes tel, ital, ami nem csupn tpllk: Sokoldal pldul a zld tea. Az ismert antioxidns hats C-vitaminhoz hasonlan a zld teban megtallhat polifenolok elssorban a catechin, ersen cskkenthetik a daganatos betegsgek, szv- rrendszeri elvltozsok kialakulsnak valsznsgt.
A vrsbor kedvez lettani hatsaival sok kutat foglalkozott: a szl hjban fellelhet antioxidns hats polifenolok rtkeire vilgtottak r. Ezek az anyagok elssorban a "j", vd hats HDL koleszeterin szintjnek emelsvel fejtik ki egszsgvd hatsukat. jabb vizsglatokban az artrikra, azok rugalmassgra gyakorolt kedvez hatsuk miatt is az rdeklds kzppontjba kerltek.
A fekete fonya, ez a nevvel ellenttben inkbb lilsnak, lilskknek nevezhet gymlcs kiemelkedik antioxidns tartalma miatt a tbbi zldsg, gymlcs kzl. Anthocyanid tartalma a szabadgykk kzmbstsvel vd a szvbetegsgekkel szemben. rdemes tudni azt is, hogy fogyasztsval bizonyos vizeletkivlaszt-rendszeri fertzsek elkerlhetek.
A paradicsom, ez az den hangulatt idz zldsgnk egy Lycopene nev antioxidns hats vegyletnek ksznheten rta be magt az egszsgvd nvnyek csoportjba. A bta-karotinnl is ersebb hats gykfog anyag elnye, hogy h hatsra, teht fzs-sts sorn is megrzi hatkony szerkezett, teht a nyers fogyasztson tl, telknt elfogyasztva is segti a daganatos betegsgekkel szembeni vdelmet. Nem elhanyagolhat magas C-vitamin tartalma sem, ami kztudottan az immunrendszer segtje, ltalnos egszsgvd hatssal br. Termszetesen a most nem emltett sznek szinte mindegyike br valamely kedvez hatssal, de a zldsgek-gymlcsk fogyasztsakor egyb hasznos anyag- tartalmukrl (rostok, svnyanyagok, sznhidrtok) sem szabad megfeledkezni.
Nvnyi hatanyagok - fszerek
A fszernvnyek klnleges tulajdonsgait a bennk tallhat hatanyagok alaktjk ki, melyek fleg illolajak, gyantk, keser anyagok. Ezek az sszetett vegyletek lvezeti rtkkn kvl az emsztsre gyakorolt kedvez hatsuk miatt mr rgta hasznlt termszetes zestk, bizonyos esetekben "gygyszerknt" is alkalmazott szerek.
A friss fszernvnyek zjavt tulajdonsgai mellett nem szabad megfeledkezni azok vitamin- s svnyi anyag tartalmrl sem. A friss termnyekben szegny hnapokban a kzkedvelt zld fszerek, mint a petrezselyem, vagy zeller zldje hasznos C-vitamin s kivl kalcium forrs lehet. Ezeket az egszsgre is kedvez hatst gyakorl termszetes anyagokat azonban gyakran az lelmiszeripar ltal ellltott ksz, kevert, leginkbb tartstott formban hasznljuk fel a konyhban, pedig ezek hzilag, tartstszer nlkl is eltehetk.
Egy fontos figyelmeztets: nem szabad elfeledkezni itt sem az egyni rzkenysgekrl, esetleges allergikrl. Minden anyag magban hordozza azokat az sszetevket, melyek alkati sajtossgtl fggen nem kvnt mellkhatsokat idzhetnek el.
lvezeti rtk, allergik
Tpllkozs-lettani kutatsok igazoltk, hogy a megfelelen fszerezett, zletes tel jobban hasznosthat, rtkesebb az emberi szervezet szmra, mint a fszerek nlkl elksztett, zetlen tel.
A fszerek a bennk lv bioaktv vegyleteknek ksznheten az telek lvezeti rtknek fokozsa mellett lettani hatst is kifejtenek: az emsztrendszer nylkahrtyjban vrbsget okozva serkentik a gyomor s a blrendszer mirigyeinek mkdst, elsegtik az emsztst, fokozzk az anyagcsert (pl. bors, trkony, fahj), kedvez hatssal vannak a lgzsre (pl. borsmenta), keringsre (pl. rozmaring), antibakterilis s gombal hatsak (hagymaflk), a mjat, a vest fokozottabb mkdsre serkentik, ezltal elsegtik a salakanyagok kirlst.
Ebbl is lthat, hogy a fszerek zest hatsukon tl az egszsg megrzsben, a gygytsban is nagy hangslyt kapnak. Br fszereink klnbz hatanyag-tartalmuknl fogva egszsgesek a szervezet szmra, nha kedveztlen reakcikat, kros mellkhatsokat is kivlthatnak. Ezrt egyltaln nem kzmbs, hogy ki, mikor, mivel zesti telt.
Fontos tudni, hogy bizonyos gygyhatssal br nvnyek, az arra rzkenyeknl slyos elvltozsokat idzhetnek el. Ilyen gygynvny a szenna, ami kmletes s rtalmatlan hats hashajt, azonban a fldimogyorra allergisoknl allergis tneteket okozhat. Vagy a kamilla, ami szintn igen elterjedt gyulladsgtl hats npi gygyszati alapanyag, de a gyomok virgporra rzkenyeknl brallergis tneteket vlthat ki.
Testpts, egszsgmegrzs, gygyts
Egy npi blcsessg gy fogalmaz: azz lesznk, amit esznk. A tpllkozsunk minsgtl fgg testnk, szveteink, sejtjeink felptse, harmonikus fejldse, anyagcsernk sszetett vegyi folyamatainak zavartalansga.
A pozitv lettani hats tpllkok tudatos sszevlogatsval a betegsgmegelzs mindennapi, aprlkos feladatt vgezzk. Kialakult betegsgek s kedveztlen lettani llapotok tnetei nagymrtkben mrskelhetk gygyt hats lelmiszerek fogyasztsval.
A fenti clok szem eltt tartsval gyelnk arra, hogy tpllkunkkal megfelel mennyisg s minsg fehrjt, aminsavakat, sznhidrtokat, zsrokat, vitaminokat, svnyi anyagokat biztostsunk szervezetnk szmra. Minthogy tkezs sorn teljes egszben elfogyasztjuk a nvnyeket, gy a dits s a fitoterpis gygyt hats egytt rvnyesl. Felhasznljuk az lelmi rostok, a vdpigmentek /pl. karotinoidok, licopinek, citokrmok/, az antioxidnsok s szabadgykfogk /pl. flavonoidok/, a teltetlen zsrsavak, stb. kedvez hatsait.
Amikor pedig kialakult betegsggel llunk szemben, a fitoterpia ppen szksges hatanyagait juttatjuk a szervezetbe gygyt tpllkok formjban.
Forrs

Online MLM 2.0
|