A pozci megrzsben segtenek a kpzsek, st akr a fizets is nvelhet velk
Munkahelymegtarts 45 v felett

Az t- s a tovbbkpzsek segtik leginkbb a 45 ven felliek munkahelymegtartst, de nbizalmukat is nagymrtkben nvelik az j ismeretek. Egy tanulmny szerint az idsebbek ltal elvgzett kpzsek hetven szzalka munkaer-piaci szempontbl mindenkpp hasznosul.
A 34 vnl fiatalabbak tbb mint ktharmada, a 45 ven fellieknek mindssze ngytizede vesz rszt kpzsekben, holott leginkbb az idsebb korosztly szorulna r az j ismeretek megszerzsre, vagy a rgiek felfrisstsre. Munkavllalsi nehzsgeik ugyanis gyakran az elgtelen iskolzottsgi s szakkpzettsgi szintbl szrmaznak – lltja a GKI tanulmnya, amely tbbek kztt a kpzs s a foglalkoztats kapcsolatt vizsglta.
A mr meglv iskolai vgzettsg meghatroz a tovbbi ismeretek megszerzse sorn, ugyanis mg a legfeljebb nyolc ltalnost vgzettek mindssze t szzalka jr tanfolyamra, addig a szakkzpiskolt vgzettek csaknem fele, a felsfok vgzettsgeknek pedig kzel ktharmada. A „holtig tart tanuls” doktrnjt teht leginkbb az rtelmisgiek rzik sajtjuknak – fogalmaz Adler Judit, a GKI kutatja.
A vgzett munka jellege s a pozci szerint is kimutathatk a klnbsgek. Legnagyobb arnyban a beosztott 45 v feletti diplomsok kpzik magukat, ket kvetik a vezetk-irnytk s a kzpfok vgzettsg szellemiek. Az idsebb fizikai dolgozknak csak mintegy negyede jrt valamilyen szaktanfolyamra.
A kpzsek dnt tbbsgt, azaz csaknem ngytdt a munkaadk fizettk, a munkavllali (rszbeni vagy teljes) finanszrozs arnya 16 szzalkos, mg a Foglalkoztatsi Hivatal az esetek t szzalkban szerepelt finanszrozknt. A nyolc ltalnost vagy kevesebbet vgzettek tanfolyamait kizrlag ms fizette, sajt finanszrozsra leginkbb a gimnziumot, a fiskolt vagy egyetemet vgzettek kpesek s hajlandk. Mivel a kpzsek oroszlnrszt munkaadk fizetik, nem meglep, hogy az ismeretszerzs mdjnak hromnegyede szakmai tovbbkpz jelleg. Tovbbi 14 szzalka j szakismereteket ad, egytizedk pedig egyb ltalnos jelleg (pldul nyelv- s szmtgpes tanfolyam). A rutin jelleg tanfolyamok (munka-, baleset-, tzvdelmi stb.) arnya elenysz, nem ri el a kt szzalkot sem.
A tanulmny ksztsekor a vlaszadknak tfokozat skln rtkelnik kellett az t- vagy tovbbkpzs hatsait, hasonlan az iskolai osztlyzatokhoz, egytl tig. Ebbl kiderlt, hogy a klnfle kpzseken rszt vevk mintegy hromtizede nyilatkozott gy, hogy foglalkoztatsi szempontbl semmilyen szerepe sem volt a kpzseknek, vagyis a kpzsek hetven szzalka munkaer-piaci szempontbl hasznos volt. Legfontosabb hatsnak az bizonyult, hogy a kpzs hozzsegtette a 45 ven fellieket munkahelyk megtartshoz – a vlaszadk 60 szzalka nyilatkozott gy –, az tlagos osztlyzat 3,0 lett.
A msodik legnagyobbra rtkelt hats az nbizalom nvekedse volt. E tnyez rtkelse csak kevss marad el az elzekben vizsglt munkahelymegrz hatstl. rdemi klnbsg viszont, hogy elssorban az ltalnos jelleg tanfolyamokon rszt vettek rzkelik ezt a hatst. Szmukra egy-egy j tudsterlet „felfedezse”, s az ehhez kapcsold j rzs szemlyisgfejleszt hatst is jelent. A fizetsben trtn ellps tlagos osztlyzata 2,4, a vlaszadk mintegy harmada rzkelt sszefggst az elvgzett kpzs s a bremels kztt.
Adler Judit szerint a 45 ven felliek szmra nemcsak a munkahely megtartshoz szksgesek a kpzsek, hanem a tartsan munkanlklieknek lnyegben az egyetlen lehetsget jelenti a munkhoz val viszszatrsre. (KI)


|