Hrek : llamadssg: mire ment el a pnz? |
llamadssg: mire ment el a pnz?
2009.11.18. 16:29
llamadssg: mire ment el a pnz?
Forrs: Bankweb Tatr Attila 2009-11-17
Magyarorszg brutt llamadssga 20 ezer millird forint, ami a GDP 79 szzalka - derl ki az MNB friss adataibl. Ezt emberi sszel felfogni sem lehet, hogy ez mennyi pnz….
Az MNB elzetes adatai szerint az llamhztarts nett finanszrozsi ignye a 2009 harmadik negyedvvel zrul elmlt egy vben 1549 millird forint, a GDP 6 szzalka. Ez 2007. harmadik negyede ta a legmagasabb tizenkt havi deficit az elz negyedvi 5,6 s az els negyedvi 4,6 szzalkot kveten. A romls kt oldalrl is ersdik: cskken a GDP s n az adssg. Hol lehet ezt az nemszt folyamatot meglltani?
Ezt mg az unokink is fizetni fogjk, de lehet, hogy akkor sem fog elfogyni. Az igazi gond nem is az, hogy hitelt vett fel az orszg, hanem az, hogy ezt a pnzt mire klttte. Nem fejlesztsekre, a jvt meghatroz, letnket knnyebb, a gazdasgunkat fejldkpess tev hitelek voltak ezek, hanem a „mkdsre” ment el a pnz.
A rendszervltst kveten szpen fokozatosan mindent eladtunk: a gyrakat, a bankokat, a kzszolgltat cgeket, lassan elfogy a termfld, az erd, a vzkszlet, stb. Kihagytam valamit? llami tulajdonban csak olyasmi maradt, aminek nvleges rtke van csupn, de nem „piackpes”, minden mst mr pnz tettnk.
Elszr a felhalmozott adssgunkat fizettk ki a befoly bevtelekbl, de aztn az adssgot ismt sikerlt felpumplni. Politikai grgetsek, 13. havi nyugdj s ms, ern fell trtn szocilis terhek vllalsa mellett a korrupci, a hatkonysg teljes hinya, a „kzponti eloszt rendszerek” tszervezsnek elmaradsa s az ezer kompromisszum, amit egy rosszul mkd demokrciban a buta vezetk csak megkthetnek – mind pnzbe kerlt. s a szmlt egyszer valakinek ki kell fizetnie.
Hogy llnak az emberek anyagilag?
Az elzetes MNB adatok szerint a hztartsok nett finanszrozsi kpessge (pnzgyi megtakartsa) a 2009 harmadik negyedvvel zrul elmlt egy vben 881 millird forintot tett ki. Ez a GDP 3,4 szzalkt ri el. A pnzgyi eszkzk esetben az utols negyedvben a devizabettek s a nyugdjpnztri kvetelsek nvekedse volt jelents, mikzben a kszpnz, a kzponti kormnyzat rtkpaprjai s a tzsdei rszvnyek szmotteven cskkentek. A ktelezettsgek esetben a forinthitelek nvekedse s a devizahitelek ennl valamivel nagyobb cskkense volt jellemz. A forint kismrtk rfolyamvltozsa nem gyakorolt jelentsebb hatst a pnzgyi eszkzk s ktelezettsgek rtkre a harmadik negyedvben.
Hihetetlen, hogy ezek a statisztikk szinte alig tartalmaznak rtelmes, mindenki szmra hasznosthat adatokat, amelyeket ssze lehetne vetni ms (korbbi vagy hozznk hasonl orszgok) adataival. Direkt gy fogalmazzk meg ezeket a kzlemnyeket, hogy vletlenl se rtsen bellk senki semmit?
Az MNB kzlemny eredeti szvegt itt olvashatjk. Csak azrt rdemes megnzni, hogy mennyire nem tartjk fontosnak, hogy az „tlagember” brmit is megrtsen belle: MNB kzlemny
De trjnk vissza az eredeti krdshez: Hogy llnak az emberek anyagilag? Elvileg, ha az orszg elszegnyedett s ern fell osztotta szt a forrsait a klnbz rdekek mentn az embereknek, akkor a lakossgnak kellett volna meggazdagodnia, nem?
Ezzel ellenttben gyorsul elszegnyedst lehet tapasztalni. Van egy szk rteg, aki a „rendszervlts” gyztese, vagyonosodsnak mrtkt nem is lehet felmrni, megbecslni s vannak a msik oldalon a tmegek, akik az elmlt 20 v vesztesei: rosszabbul lnek, mint a szocializmusban.
A fogyaszts orientlt rtkrend a korbban egyrtelmen megtakart lakossg egy rszt npusztt adssg spirlba vitte, elhitetve velk, hogy lehet fogyasztst nvelni hitelbl. Ahogyan azt az orszg pnzgyeinl is tettk.
A leginkbb pedig az fj, hogy a kzprteg tnt el, akik az orszg fejldse, jvje szempontjbl meghatroz szereplk lennnek: az rtkeikre, gyarapodsukra, terveire plhetne az orszg jvkpe. De ez a rteg eltnt: tbbnyire elszegnyedett. Szlssgeket ltni, az rtkek teljes mrtk talakulst, a nemzet jvjvel szembeni kzmbssget. Csak az egyn szmt a mai vilgban, mindenki egyedl akarja ezt a rmlmot tllni, nem jvnk r arra, hogy erre csak kzsen lenne eslynk.
A cikket az albbi cmen tallja meg a Bankweben: http://www.bankweb.hu/cikk.php?id=2080

|