Csontritkuls
2004.09.21. 16:26
Vltoz kor, vltoz csontok

Mi vltozik a vltoz korban?
A menopauza sidktl ismert termszetes jelensg a hlgyeknl. Lnyegt tekintve nem ms, mint a menstruci megsznse, a termkenysg elmlsa, a cskken petefszek-funkci (sztrogn-termels) kvetkeztben. A vltoz kort azonban szmos egszsggyi problma ksrheti.
Ezek egyike a csontritkuls, amely az ebben az idszakban felgyorsul csonttmeg-veszts kvetkezmnye. Ebben a korban drasztikusan megnvekszik a kalcium-igny, amelyet egyrszt a tpllkozsunk talaktsval, msrszt annak kiegsztsvel fedezhetnk.
Mi vltozik a vltoz korban?
A menopauza idejn a ni szervezet nagyobb mrv hormonlis vltozsokon megy keresztl. Leginkbb abban nyilvnul meg, hogy a ni nemi hormonok (sztrgn s progeszteron) termeldse lassul, mennyisgileg is cskken, extrm esetekben egszen minimlis szintre ll be. A szervezet bonyolult vegykonyhjban azonban szinte minden mindennel sszefgg, gy a ni hormonok a csontpts s lebonts folyamatba is beleszlnak. Nincs ez mskpp a frfiaknl sem, az nemi hormonjaik is hasonlan vgzik munkjukat, mgis kevesebbszer tallkozhatunk oszteoporzisos frfival. Ennek tbb oka is van, ezek kzl csak ez egyik az, hogy a tesztoszteron (az egyik nemi hormon) szintje nluk kevsb cskken a frfiklimax utn (brmilyen meglep, k sem mentesek a hormonlis vltozsoktl), s gy csontjaik is kevsb szenvedik meg ezt az idszakot. A nk csonttmeg-vesztse ekkor, a menopauza utn krlbell tz vig viszonylag nagy mrtk, utna viszont a csontszvet mintegy hozzszokik az sztrognhinyos llapothoz, s a csontveszts folyamata a frfiakhoz hasonl szintre lassul, de sajnos nem sznik meg.
Az sztrognek vltozkori hinya esetn a csontfalsejtek tevkenysge nyomn a csonttmeg-veszts, a csontszvet lebontsa fokozdik. A progeszteron a csontfalsejtek s a csontptsejtek (ezek a sejtek vgzik a csontszvet folyamatos tptst) munkjnak koordinlsban is szerepet jtszik, ezrt hinya esetn szintn megvltozik a csontanyagcsere. Kijelenthet teht, hogy a menopauza a csontritkuls szempontjbl az egyik legjelentsebb kockzati tnyezk kz tartozik - az egszsgtelen tpllkozs s letmd mellett.
Mirt tallkozunk egyre gyakrabban a csontritkuls problmjval?
Jogosan merlhet fel a krds kedves olvasnkban, hogy ltezett-e ez a problma korbban is, vagy csak mostanban kerlt a figyelem kzppontjba? A vlasz egyszer: az orvostudomny fejldse magval hozta az tlagletkor nvekedst is, emiatt egyre tbb n rhette meg a menopauza idszakt. Korbban - a XIX. szzadban vagy a mlt szzad elejn - sokkal kevesebb hlgytrsunk rhetett el ebbe a korba, amikor a csontritkuls tnetei is megjelennek. Teht nem csak "divattma" a menopauza s a csontritkuls sszefggse, hanem jelenlegi letmdunk komoly kvetkezmnye. Sok vizsglatot is folytattak ennek megismersre, hiszen nem is trvnyszer, hogy minden idsebb hlgynek gondjai legyenek a csontjai egszsgvel is, s vannak olyan pldk is, amikor csaldon belli rkldst mutatnak. Ezek alapjn gy tnik, a csontritkuls kialakulst nagymrtkben meghatrozza, hogy mikor cskken le a szervezetben az sztrognszint, mennyire gyorsul fel a csonttmeg-veszts s mennyi ideig tart - s az is kimutathat, hogy ezek nagyrszt rkletesen is meghatrozottak. rdemes teht fokozottan gyelni csontjaikra s tpllkozsukra azoknak, akiknek csaldjban felmen gon valamikor mr elfordult hasonl betegsg - sajnos, tbbsgk rintett lehet.
Mg fiatal vagyok, mit tehetek?
A csontok tmegnek nvekedshez s megtartshoz a mozgs s a nemi hormonok jelenlte elengedhetetlen. Az mg nem teljesen tisztzott, hogy melyik letkorban milyen mechanizmusok kzvettsvel rvnyesl jobban az egyik vagy msik hats. A kamaszkori csontpls nemi hormonoktl fggetlen folyamatai kevsb ismertek, de felttelezhet, hogy ebben az idszakban a mechanikai behatsok meghatrozbbak a csontptsben, mint a hormonlisak. Ez elrevetti azt, hogy fiatal korban inkbb a mozgsra, idsebb korban a tpllkozsra, a menopauza korban pedig a hormonhztarts egyenslyra s az elvesztett kalcium ptlsra kell fokozott figyelmet fordtani. Felmrsek, vizsglatok szerint tpllkozsunk ltalban egyetlen letkorban sem kpes megfelel mennyisg kalciumot s D-vitamint biztostani. Emiatt is ajnlhat, hogy mr fiatal korban is fordtsunk nagy gondot ezek megfelel ptlsra, pldul valamilyen komplex ksztmnnyel, amely megfelel arnyban biztostja szmunkra ezen anyagokat. Ezzel sok ksbbi problmnak elejt vehetjk.
Hormonptls
A hormonptl kezelsek ma a menopauza elfogadott terpijnak fontos rszt kpezik. Cljuk az letminsg javtsa, a kapcsold panaszok cskkentse vagy teljes megszntetse mellett a csontritkuls megelzse is. A kezels sorn gyakorlatilag a szervezetbl hinyz, lecskkent termelds hormonokat prbljk meg kvlrl, tabletta vagy injekci formjban ptolni. Termszetesen nem veszlytelen terpia - ppen manapsg kaptak szrnyra ezzel kapcsolatos ktkedsek - de hatkonysga nem krdjelezhet meg. Tapasztalatok azt mutatjk, hogy a hormonptl kezelsben rszesl hlgyek megfelel tpllkozs mellett jelentsen kisebb veszlynek vannak kitve. Felmrsek szerint sokkal megbzhatbb mdszernek tnik a kalciumbevitel s az sztrognkezels, illetve valamilyen hormonptls kombincija. A krds eldntse azonban nyilvnvalan orvos feladata, a hormonptls a veszlyeztetett nknl mindenkppen mrlegelend. A megfelel kombinciban alkalmazott (a kalcium s D-vitamin ptlsra is klns tekintettel lv) hormonptls egyarnt alkalmas a csontritkuls megelzsre s a mr kialakult llapot javtsra.
Csontvd tpllkozs a vltoz korban
Szksgszer-e vltoztatni megszokott tpllkozsi szoksainkon a menopauza korban? Ha eddig is csontjaink egszsgt szem eltt tartva tpllkoztunk, akkor nem, de ha nem gy tettnk, akkor sincs mg vglegesen ks, hogy vltoztassunk. rdemes tudnunk, hogy a megvltozott anyagcsere-folyamatok miatt ahhoz, hogy a tpllkbl ugyanannyi kalciumot tudjon flvenni a szervezet, s megtartani a csontok szmra, a menopauza idszakban mintegy 1200-1500 mg kalciumot kell tartalmaznia napi trendnknek. A jl megtervezett s betartott hormonptl-kezels valamivel cskkenti ezt az rtket, ilyenkor elegend lehet 1000 mg kalciumbevitel is. rdemes elolvasni a tmhoz csatlakoz, a tpllkozssal foglalkoz cikknket is, melyben rszletes informcikkal is szolglunk erre vonatkozan.
Honnan tudhatom meg, fennll-e nlam a kockzat?
rdemes elszr tgondolni a csaldi krtrtnetet: elfordult-e valaha csontritkulssal kapcsolatos problma (gyakori trsek, csontrepedsek, combnyak-trs) a csald tbbi tagjnl. Mindenkppen rdemes tancsot, vizsglatot krni a kezelorvostl, aki kivizsglhatja, fellpett-e kalciumrts vagy csonttmeg-veszts nnl. Az orszgban tbb helyen mkdnek menopauza-szakambulancik s csontsrsgmr-kzpontok, melyek cmeit szintn megtallhatja nlunk.
Szerz: Pilling Rbert
|