Hrek : Mi rtelme van a vrnyomscskkentsnek? |
Mi rtelme van a vrnyomscskkentsnek?
2004.10.09. 08:15
Korai volna mg az agyvrzs
Hogy mindjrt vlaszoljunk a krdsre, sajnos igen. A magas vrnyomssal sszefggsben bekvetkez szv- s rrendszeri betegsgek, katasztrfk kilencszer (!) nagyobb gyakorisggal rik a legszebb frfikorban lv, 35-44 ves honfitrsainkat, mint pldul a Svjcban l frfiakat. Azutn, a 45-64 vesek korosztlyban asszonyaink is behozzk lemaradsukat.
Amg csupn tvoli szvdmnyekkel riogatunk, ktsges, hogy mindenkinl elri-e cljt. A magas vrnyoms nmagban nem tnik komoly bajnak, minden tovbbi nlkl el lehet vele egy ideig lni - gondoljk sokan. s bizonyra abban is van igazsg, hogy a koleszterinszint-cskkentsre buzdt szvegek, ilyen tartalm reklmok, erre alkalmas termkek egy rsze kizrlag a benne rejl zlet miatt kredzkedik a nyilvnossgra, teht jogosak a fenntartsok.
Ha azonban azzal szembeslnk, hogy letk teljben lv 40-50 ves frfiak agyvrzs kvetkeztben egyik naprl a msikra gyhoz kttt betegekk vlhatnak, vagy szvinfarktus miatt kerlnek let-hall kz, taln rezhetbb vlik a helyzet slyossga. A 45 ves magyar frfiak vrhat letkora 8,5 vvel, csaknem egy vtizeddel alacsonyabb, mint a mr emltett svjciak. Minden nyolcadik magyar ember hallrt a magas vrnyoms okolhat.
A hipertnia
Szvdmnyek

"rtkes" vizsglat
Tanulsgok, meglepetsek, amire oda kell figyelnnk!
A vrnyomscskkentk szedshez tovbb, j, ha tudjuk, hogy...
A vrnyomscskkent terpival teht sokkal tbb mindent elzhet meg, mint eddig valsznleg gondolta. A vrnyomscskkentst kezdje letmdvltssal, tpllkozzon egszsgesen, ne hanyagolja el a testmozgst, mert ez mindennl tbbet r!
a szvelgtelensg hossztv hallozsa rosszabb, mint a rk. A megfelel vrnyomscskkents szedsvel a szvelgtelensg okozta hallozs visszaszorthat.
A bta-blokkol s diuretikus - vzhajt - hats vrnyomscskkentk - egy, az OEP ltal kevsb tmogatott ksztmny kivtelvel - ktszeresre nvelik a II.-es tpus cukorbetegsg kialakulsnak veszlyt a gygyszert nem szed, magas vrnyomssal l betegekhez kpest.
A bta-blokkolk adsa ennek ellenre kifejezett javallat - szvinfakrtus utn, koszorr-betegsgek, szvelgtelensg, szvritmuszvararok s szapora szvvers - esetn indokolt, ezek hinyban azonban meggondoland.
A magasvrnyomssal kezelsbe vett pciensek rdeke, hogy kezelsk komplex rizikfelmrs alapjn trtnjk. Ennek rsze egy rszletes, letmdra vonatkoz krdseket tartalmaz krdv kitltse s termszetesen egy alapos kivizsgls.
A kardiovaszkulris kockzat - infarktus, szlts elfordulsnak eslye - mr cskkent glkztolerancia esetn, teht a cukorbetegsg kialakulst megelzen is jelentsen megn. A cskkent glkztolerancia a vesk albumin fehrje rtsn alapul specilis vizeletvizsglattal kiszrhet.
A betegek 92,3 szzalkt mr a vizsglat eltt is kezeltk vrnyomscskkent ksztmnyekkel. Az egyik elgondolkodtat meglepets az volt, hogy ennek eredmnyekpp mindssze 22%-uknl sikerlt az elfogadhat hatrrtk al szortani a vrnyomst. A tbbiek, ha nem is szedtk teljesen feleslegesen a klnbz szereket, sokkal kevsb remlhettk, hogy a clszervi szvdmnyektl is megvdi ket a gygyszerszeds.
Mrpedig a vizsglatbl egyrtelmen kiderlt, hogy a magasvrnyoms jelentkezstl szmtott 4-6 hten bell belltott kezels hossz tvon jelentsen cskkenti az akr letveszlyess is vl szvdmnyek kialakulst. Nincs teht mire vrni.
Miutn a nagy kardiovaszkulris kockzat betegek legnagyobb rszt ms betegsgek - szvelgtelensg, szvritmuszavar, cukorbetegsg, magas koleszterinszint, cskkent glkztolerancia, stb. - is rintik, sszetett kezelsk nem pusztn egy gygyszer szedst hozza magval. Ezrt van jelentsge, hogy az j, ARB-hatanyag vrnyomscskkent az j diabtesz kialakulst 23%-kal cskkentette.
Mindemellett a vrnyomscskkents hatkonysga abban mrhet, hogy sikerl-e a beteg vrnyomst tartsan a 140/90-es clrtk al vinni. A legkorszerbb szerek bizonytottk, hogy kpesek r. A gyrtk olyannyira biztosak ksztmnykben, hogy Amerikban akcira is kszlnek: sikertelen kezels esetn visszatrtik annak rt. |
|
|
|
| Szerz: Mriss Mrta | Forrs: HziPatika.com | Megjelent: 2004. jlius 5.

|
|
A szakemberek az Eurpai Hipertnia Trsasg XIV. kongresszusn, 2004. jnius 14-n mutattk be annak a nagyszabs vizsglatnak az eredmnyeit, amelyhez egy magyarorszgi gygyszergyrt cg s 215 hazai beteg is jelentsen hozzjrult. A hat ven t tart vizsglatot, 31 orszg tbb mint 15 ezer, ersen veszlyeztetett, magas vrnyoms betegnek bevonsval vgeztk.
A vizsglat neve "VALUE", rtket jelent, valjban rvidts - Antihypertensive Long-Term Use Evaluation -, egy jfajta hatanyag, a valsartan hossz tv kiprblsnak eredmnyeit foglalja ssze, de ezen tl szmos, a hatanyagtl fggetlen tanulsggal is szolglt.
A vizsglatba azon 50 vesnl idsebb frfiakat s nket vlogattk ssze, s krtk fel, akik a magas vrnyoms mellett egyb, a kardiovaszkulris kockzati tnyezket jelentsen nvel megbetegedsben is szenvedtek. A vizsglatban rsztvevk 45,8 szzalknak a magas vrnyoms mellett koszorr-betegsge, 31,7 szzalknak cukorbetegsge volt, 19,8 szzalkuk esett mr t agyi infarktuson vagy ischemis rohamon.
Ez volt az els olyan vizsglat, ahol vrnyomscskkentsre alkalmazott kt nagyon korszer gygyszert, egy angiotenzin II receptor-blokkolt (rviden ARB-t) s egy kalciumcsatorna-gtlt "versenyeztettek" a betegek rdekben. (Az angiotenzin II. rszkt hats hormon, hatst megakadlyozva az erek kitgulnak. A kalciumcsatorna-gtlk pedig vgs soron az erek simaizomzatnak elernyedsn keresztl rik el az erek tgulst.)
A magasvrnyomshoz trsul leggyakoribb jelensg az relmeszeseds, amirl korbban gy gondoltk, hogy lassan, s csak a magas vrnyomssal lk mintegy felnek az ereiben alakul ki. Az relmeszesedst legegyszerbben a nyaki fverrben lehet kimutatni ultrahangos vizsglattal. Konkrt vizsglatok viszont azt az eredmnyt hoztk, hogy a magasvrnyomsos pciensek 82%-ban jelents az relmeszeseds, ms vizsglatban a 45 ves betegeknl ez az arny mr 98%-os volt. Mrpedig, ha a nyaki verrben megtallhatk az ateroszklerotikus plakkok, akkor bizony a szv koszorerei s az agyi erek sem menetesek tlk, gy a szvizom-infarktus s az agyi rkatasztrfk veszlye is jelents. E kt szvdmny kzl valsznleg a stroke (szlts) ll szorosabb sszefggsben a hipertnival, mivel a megfelel vrnyomscskkents a felre cskkenti a betegsg tnyleges bekvetkeztnek eslyt. A szv koszorr-betegsgeinek elfordulst csak 16%-kal cskkenti, itt teht bonyolultabb az sszefggs, egyb faktorok jobban kzrejtszanak.
Emltst kell mg tennnk a II.-es tpus cukorbetegsgrl, mely a hipertniban szenvedk mintegy 16%-nl a rendellenes vrnyoms-rtkek megjelenst kvet 2-8 vben alakul ki. A cukorbetegsg s a hipertnia kzti sszefggs elsre nehezebben magyarzhat. Tbbnyire azonban a magas vrnyoms htterben ott hzdik a helytelen tpllkozs, mozgsszegny letmd s az elhzs, s ez utbbi mr szoros sszefggsben van a cukorbetegsg kialakulsval.
A hipertnia a magas vrnyoms orvosi neve. Tarts fennllsa sszetett neuroendokrin betegsg, ami ebben az esetben azt jelenti, hogy az idegrendszer s a hormonlis szablyozs zavara miatt ll fenn. Magas vrnyomsrl akkor beszlnk, ha a mrt szisztols/diasztols nyomsrtkek 140/90 Hgmm fl szknek. Ezek egyben a vrnyomscskkents clrtkei is, a terpia teht akkor hatsos, ha e hatrrtkeket nem haladja meg a kezelt pciens vrnyomsa.
Nem mindegy ugyan, hogy valakinek 145-s vagy pedig 210-es szisztols vrnyomst mrnek, a magasvrnyoms kezelst azonban nem csak a szmrtkek nagysga indokolja, hanem az gynevezett clszervi krosodsok megelzse; vagyis az agy, a szv, a vese s a teljes rhlzat vdelme. A vrnyoms abszolt nagysga msodlagos.
|