Hírek : A csont és ízület évtizede |
A csont és ízület évtizede
2004.10.15. 19:16
György Károlyné dr., 2004. október 13. 00:00
Lakosságunk 8-9%-a szenved csontritkulásban. A népbetegségnek számító kór mindenekelőtt a változókorban lévő nőket érinti, ám a másik nem képviselőit is sújthatja. Hazánkban a körülbelül 600 ezer nő mellett 300 ezer férfinak okozhat panaszokat az oszteoporózis. Következményeként évente 15 ezer combnyak-, 20 ezer csukló-, s mintegy 30-35 ezer csigolyatörés fordul elő - összességében tehát évente közel 80 ezer törés írható e jelenség számlájára, hangzott el nemrégiben is a Magyar Oszteológiai és Oszteoarthrológiai Társaság kongresszusán. A combnyaktörést szenvedettek közül, fél éven belül, minden negyedik-ötödik beteg meghal a szövődmények következtében.

Egyes, a csontrendszerrel nem összefüggő, kórok jelentős csontvesztéssel járnak - így a szívtranszplantáltak 30-35 százaléka csontritkulásos lesz, s 1-2 év alatt töréseket is szenved. A májátültetések esetében a legriasztóbbak az adatok, ugyanis 65 százaléknál következik be csonttörés. A tüdő-transzplantációnál ez az arány 25-30%, de nem jobb a helyzet a csontvelő-átültetések esetén sem, mondja dr. Lakatos Péter, a MOOT elnöke, aki arról is szólt, hogy a helyes táplálkozásnak - a kalcium- és a D-vitamin-bevitelnek - továbbá a mozgásnak, a fizikai aktivitásnak mekkora a szerepe a megelőzésben.
Csontakadémia elnevezésű előadás-sorozatot tart az Oszteoporózis Betegek Magyarországi Egyesülete, a legnevesebb hazai szakemberek bevonásával. A laikus közönségnek szánt előadások a megelőzés, a helyes életmód, a lehetséges terápiák mellett szólnak a kór kialakulásának hátteréről, a társadalomra gyakorolt különféle hatásairól is. A részvétel ingyenes. Az előadások helyszíne: a Fővárosi ANTSZ előadóterme (Budapest, XIII. ker. Váci út 174.) A következő előadást, október 18.-án dr. Barna Judit (főorvos, Kútvölgyi Kórház) tartja a hazai betegklubok működéséről. November 15.-én az ORFI főigazgatója, dr. Poór Gyula beszél a "néma járvány"-ról.
Akinek ízületi panaszai vannak, ne egyen sok állati zsiradékot, szalonnát, kolbászt, vörös hús, mert ezek beindíthatják a szervezetben a gyulladást. A megelőzéshez fontosak az esszenciális zsírsavak (csonthéjasok, olajos magvak, növényi olajok, szója, kukorica, olajos halak, lazac, makréla).
A gyulladást gátló zsírsavakkal a biotin, B3-vitamin működik együtt (teljes őrlésű gabonák, lencse, szója, napraforgó, olajos magvak, csíranövények, máj, hal). Fontos a króm (gabonafélék, csíranövények, csirkehús, élesztő, kagyló), a szelén (gumós zöldségek, spárga, gomba, fokhagyma, káposztafélék, zöld színű zöldségek), a cink -, ezek enyhítik a gyulladást (12 dkg mandula egy felnőtt nő félnapi adagja), a C-vitamin (friss zöldség, gyümölcs, a citrusféléket kivéve), az E-vitamin (avokádó, olívabogyó, szója, olajos magvak, dió, mogyoró, mandula). Jó hatású a friss ananász, papaja.
A porckopás lassabban fejlődik ki az alábbiak: állati zsiradék, vörös és félig sült hús, kolbászfélék, sőt paradicsom, citrusfélék, minden fanyar ízű gyümölcs, sok cukor, csokoládé, alkohol, kávé, cigaretta kerülésekor. Védő hatású élelmiszer: az articsóka, a zöld színű zöldségek, petrezselyem, sárgarépa, zeller, cékla, spárga, brokkoli, s minden káposztaféle, az olajos magvak, a szója, csíranövények, mandula, avokádó, olívabogyó, gyümölcsök.
A porckopás csökkentésére a szelén mellett szükséges a kalcium és a magnézium is (csonthéjasok, magvak, csíranövények, levélzöldségek, tej és tejtermékek, halak), a mangán (gyömbér, avokádó, csíranövények, hajdina, spenót), s a kalcium felszívódásához a D-vitamin (növényi-, halolaj, magvak, napfény).
Sokat segíthetnek a gyógynövénykészítmények. Fájdalomcsillapító hatású a kapszeicin, vagy Aloe vera tartalmú gél, kenőcs, a pár csepp gyömbérolajat tartalmazó mandulaolaj, a ligetszépe olaj. Ezekkel enyhén be kell dörzsölni a fájós testrészeket. Kínai recept szerint jó hatású, ha egy fejeskáposzta-levelet enyhén összetörnek, a beteg ízületre teszik, s bekötve pár órán keresztül rajta hagyják.
InterStat.huhttp://www.interstat.hu/">InterStat.hu>
|